Parametry podkladů

Výroba časopisu

Inzertní časopis ZIKADO je tištěn rotačním offsetem na recyklovaný papír - tedy v barevném prostoru CMYK; rozlišení 300 dpi; s doporučeným soutiskem barev max. 240 %.

Podrobnosti...

Rozměry inzerátů

Pro inzerci v ZIKADU nepoužíváme moduly nebo sloupce (pracujeme s plochou v cm²). Rozměry tisknuté plochy jsou u černobílé a  2barevné strany 26,5 x 38 cm, u barevné 26 x 37,5 cm.

Zasílání podkladů

Inzeráty je možno dodávat na CD, DVD, flash kartách, či zaslat e-mailem. K dispozici je též ftp přístup (údaje k přístupu na vyžádání).

Podrobnosti...

Podklady v digitální podobě

InDesign

Inzeráty dodány ve formátu tohoto programu mají vždy příponu .indd. Při ukládání inzerátu použijte funkci Sbalit, která provede uložení souboru, připojených vazeb i písem do jedné složky. Je třeba dodat celou složku!

Podrobnosti...

Corel

Zasíláte-li soubory vytvořené v Corel Draw (.cdr) je třeba k souboru buď poslat fonty použité v dokumentu nebo je nutné písmo převést do křivek (což nám znemožní provádět případné textové úpravy)!

Podrobnosti...

soubory PDF

Inzerce, dodávaná ve formátu pdf, by měla také splňovat již výše zmínněné požadavky (ať už barevný prostor cmyk či rozlišení 300 DPI

- formát pdf je široce rožříšený, umožňuje kombinovat text s obrázky (při zachování vektorů)

Export z MS Office...

Barvy a rozlišení

- maximálním soutiskem barev se rozumí množství barvy naneseného na jedno místo. Omezením soutisku na 240 % se zamezí obtištění nasycených ploch na protilehlou stranu (při skládání novin na výrobní lince). Soutisk standardní černé na monitoru (barevný prostor RGB) odpovídá tiskovému soutiku 300lpi (C-75, M-68, Y-67, K-90) - i proto dokáže monitor zobrazit vyšší kontrast, než je možno dosáhnout tiskem !

- rozlišení 300 DPI znamená hustotu tiskových bodů na jeden palec (internet využívá rozlišení 72 DPI - především proto jsou obrázky, uložené z internetu, těžce použitelné v tisku - pro představu: obrázek, který na monitoru vidíte "hezký" ve velikosti 10x10 cm odpovídá v tiskovém rozlišení velikosti 2,4x2,4 cm - toto je nutné míti na paměti !

- barevný prostor cmyk (Cyan=azur, Magenta=purpur, Yellow=žlutá, K=černá/kontrast) - pro reprodukci barev (zkráceně tisk) se používá barevný prostor cmyk (všichni známe z pastelek, kdy se červenou plochu snažíme přebarvit modrou pastelkou na modro - ale vznikne nám fialová). Samotná charakteristika barvy je závislá na odrazivosti světelného záření daného předmětu. Narozdíl od obrazovky, která využívá barevného prostoru RGB (Red, Green, Bule) - kde, když smícháme zelenou s červenou, dostaneme žlutou ! Charakteristika barvy zde závisí na míchání vyzařovaného světla. Díky tomu dokáže monitor zobrazi mnohem více barev, než je možno dosáhnout tiskem !

InDesign

- před sbalením doporučujeme převést dokument do barevného profilu Euroscale Uncoated v2, popřípadě Fogra39 (uncoated) - přímo na svém monitoru tak uvidíte možný posun barev !

Corel

- Corel umožňuje export do formátu .ai, .eps i .pdf. Obecně doporučujeme exportovat soubory .pdf s nastavením PDF/X-1a:2003. Jinak platí výše uvedené parametry - 300 DPI, CMYK. Je třeba dát pozor na přetisky!

Export MS Office - Word

Microsoft word (2007 a novější) .. soubor » uložit jako » fotmát PDF - vyskočí okno pro zadání názvu souboru, v něm klikněte na tlačítko nástroje » komprese obrázků » možnosti. V části Cílový výsup zvolte Tisk (220 pixelů na palec). Je li k dispozici volba Odstranit oříznuté oblasti obrázků, zrušte ji.

Zaslání podkladů

Inzeráty zpracované v textových editorech, jako Word či T602 jsou pro tisk nepřijatelné, avšak v případě, že nemáte jiné podklady nebo jen okopírovanou či papírovou formu fotek, jsou umístěné fotky ve Wordu zpracovatelné lépe než ty, které bychom měli skenovat ze špatné předlohy.

Ke každému inzerátu doporučujeme přiložit kontrolní výtisk 1:1 (u barevného inzerátu barevně).

Přejeme si, abyste byli s inzercí v ZIKADU maximálně spokojeni. Zpracování Vašich podkladů bude věnována maximální pozornost. Není však vždy možné odhalit všechny vady dodaných dat. Pokud jste se rozhodli si svůj inzerát sami graficky zpracovat, dodržte tyto pokyny. Bezchybná data jsou základním předpokladem kvalitně vytisknutého inzerátu.

Případné nejasnosti můžete konzultovat na tel. č. 553 623 628 - p. Krásl, příp. e-mailem dtp@zikado.cz