Návrat na hlavní stranu ZIKADO.cz

Vyhledávání inzerátů

05/2015

Pavilón evoluce ohromuje návštěvníky

Ostravská zoologická zahrada v dubnu otevřela velkolepý Pavilón evoluce, který je nejdražší a největší stavbou v její 60leté historii. Vybudování moderní expozice pro zvířata stálo 143 miliónů korun. Podle ředitele zoo Petra Čolase splňuje nový pavilón, vzniklý přestavbou z bývalého objektu pro vodní ptáky, nejen evropské, ale i světové standardy pro chov zvířat v moderních zoo.

V novém Pavilónu evoluce v ostravské zoo našlo domov téměř 200 zvířat. Foto – archiv zoo Ostrava

„Návštěvníci v pavilónu uvidí celkem 194 zástupců 22 živočišných druhů. Asi největším návštěvnickým magnetem jsou šimpanzi a kočkodani Dianini, kteří jsou ohroženým druhem a hrozí jim vyhubení,“ uvedl ředitel zoo. „Naší snahou bylo představit nejenom vývoj člověka, ale ukázat i některé jiné druhy zvířat a představit celou škálu bohatosti živočišné a částečně i rostlinné říše. Takže zde kromě šimpanzů a kočkodanů najdete i zástupce ptáků, plazů, hmyzu, bezobratlých, ale také flóry, aby si lidé udělali širší představu o souvislostech fungování živočišné a rostlinné říše,“ líčil Čolas.

„Nový Pavilón evoluce je opravdu bomba pro ostravskou zoologickou zahradu. Je to nepochybně největší rozvojový projekt v historii zoo, která tím dostane úplně nový náboj,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura. Dodal, že zoo patří do první desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v rámci celé republiky. „Nový pavilón může zoo posunout ještě o stupínek výše. Město bude finančně zoo podporovat i nadále, minimálně tak jako dosud. Přál bych si ale, aby ta podpora byla ještě větší,“ podotkl Macura.

Šimpanzům se v novém pavilónu líbí

Šimpanzi se v nových prostorech zabydleli už na začátku letošního roku, kdy ještě pavilón nebyl volně přístupný. Na nové a daleko komfortnější podmínky než doposud si zvykli velmi dobře. Slouží jim mimo jiné pět velkých ložnic, do kterých se dostanou pomocí tunelů. K dispozici mají i velký venkovní výběh.

„Mají tady umělé stromy, lana a hlavně nejsou na betonu, ale mají podestýlku z přírodní kůry. Je metr hluboká a každý den ji proplachujeme. Měla by vydržet několik let, než ji bude nutné vyměnit,“ uvedla ošetřovatelka Dagmar Marková.

Šimpanzi mají k dispozici také termitiště. „Dáváme jim do něj kaši. Jsou velmi inteligentní, přišli na to, že když rozkoušou konec klacíku, vytvoří tak plošku, díky které se jim podaří nabrat více kaše,“ líčila ošetřovatelka.

V novém pavilónu se prohánějí i pestrobarevná africká prasata. „Jsou v něm i dosud nechované ryby, obojživelníci, plazi či zástupci hmyzu a bezobratlých živočichů. Jako například perlovky, čtverzubci, bahníci či osináci,“ vyjmenovával ředitel zoo.

Návštěvníci si v nové expozici užijí i bohaté výsadby zeleně navozující atmosféru afrického deštného pralesa. Nový moderní objekt je bezbariérový, je v něm nové sociální zařízení pro návštěvníky, nechybí restaurace U Lucy či nové interaktivní a vzdělávací prvky. Nabízí rovněž dětský koutek či unikátní pozorovací místnost.

Pavilón evoluce se začal v ostravské zoo stavět v roce 2012, stavba však byla dokončena až v loňském roce. Nabrala zpoždění kvůli komplikacím při výběrovém řízení na dodavatele umělé vegetace.

(noc)