Návrat na hlavní stranu ZIKADO.cz

Vyhledávání inzerátů

06/2015

Bartošovický mlýn je po 20 letech opravený

Velký sen si splnil Vladan Mácha z Bartošovic na Novojičínsku. Po 20 letech se mu podařilo zrekonstruovat zchátralý památkově chráněný vodní mlýn ze 17. století, aby jej mohl ukázat veřejnosti. Poprvé historické mlýnské stroje před zraky lidí rozpohyboval v polovině května, kdy se odehrálo slavnostní otevření Bartošovického vodního mlýna.

Původně měl Bartošovický mlýn tři mlýnská kola. Foto - archiv Vladana Máchy

„Dokončili jsme třetí etapu rozpohybování mlýna, to znamená, že je zrekonstruována Francisova turbína, pohony i stroje. Konečně už můžeme něco ukázat lidem. Proto jsme se rozhodli, že už mlýn slavnostně otevřeme a spustíme. Od 16. května je přístupný veřejnosti,“ sdělil Zikadu jednapadesátiletý zachránce památky. Dodal, že pak by měly prohlídky být vždy jednou měsíčně. „Není možné totiž stroje pouštět každý den či týden. Jsou už staré, projevuje se na nich únava dřeva a materiálu,“ vysvětlil Mácha, který ve mlýně žije i s celou svou rodinou a dvěma psy.

Oprava historických strojů je složitá

Bartošovický mlýn sice už nemůže mlít mouku, protože mu chybí válcové stolice, fungují zde však stroje jako loupačka na loupání obilí, rovinné vysévačky či krupka na třídění krupice. Před třemi roky musel majitel vyměnit hlavní hřídel, co vede od původní Francisovy turbíny. „Byla naštíplá. Musela se zrestaurovat spodní ložiska, doplnit kožené řemeny na všechny pohony. Až pak se stroje začaly hýbat,“ vzpomínal Mácha a dodal, že oprava historických strojů je hodně složitá.

Mlýn se snaží rekonstruovat podle dochovaných historických fotografií. „Jeho původními majiteli byli sudetští Němci, kteří byli odsunuti. V roce 1929 mlýn bohužel vyhořel. Do té doby měl tři mlýnská kola a byl nižší. Po požáru mlýn nadstavili a zmodernizovali. Naposledy se zde mlela mouka v roce 1956,“ přiblížil Mácha. Po modernizaci tak v Bartošovickém mlýně za 24 hodin dokázali zpracovat čtyři tuny obilí. „Hmota na hladkou mouku se zpracovávala až sedmkrát za sebou, aby byla kvalitní.

Povodeň mlýn poničila

Jenže pak v roce 1997 přišla velká povodeň, která ho poničila. Máchovi se však nevzdali a začali i tak s rekonstrukcí. Rekonstrukce mlýna již Vladana Máchu vyšla na několik set tisíc korun. „Vždy něco našetřím, nebo dostanu od státu či z kraje dotaci na obnovu kulturní památky.“

Ve zrekonstruovaném mlýně by jeho majitel rád vytvořil i kulturní centrum obce s malou galerií. Plánuje i exkurze tříd ze středních škol. Více informací o památce zájemci najdou na facebookovém profilu Bartošovický mlýn.

(noc)